Faculty and Staff

Kindergarten

Teacher

Room

Email

Extension

 Sarah McBride

158

[email protected] 

1158

Cathy Searight- Barnes

160

[email protected]

1160

Steve Koch 

162

 [email protected]

1162

1st Grade

Teacher

Room

Email

Extension

Andrew Stella

252

[email protected]

1252

Autumn Anthony

254

[email protected]

1254

Kelly Toporczyk

256

[email protected] 

1256

2nd Grade

Teacher

Room

Email

Extension

Lauren Casillo

251

[email protected]

1251

Chris Tepas

253

[email protected] 

1253

Klansee Bulmer

255

[email protected]

1255

3rd Grade

Teacher

Room

Email

Extension

Kelsey Hooper

204

[email protected]

1204

Mary Lawrence

205

[email protected]

1205

Tanisha Vishion 

206

[email protected] 

1206

4th Grade

Teacher

Room

Email

Extension

Jeff Buss

201

[email protected]

1201

Colleen Puma

202

[email protected]

1202

 Bruce Wallace

203

 [email protected]

1203

5th Grade

Teacher

Room

Email

Extension

Kerry Dytche

302

[email protected]

1302

Ann Marie Henesey

304

[email protected]

1304

Patti Wisniewski 

306

[email protected] 

1306

6th Grade

Teacher

Room

Email

Extension

 

301

 

1352

Chelsea Elledge

303

[email protected]

1354

Amelia Morton

305

[email protected]

1356

7th and 8th Grade

Teacher

Room

Email

Extension

Harmony Worral
7th and 8th Grade Science 

351

[email protected] 

1301

Heather Bologna
7th and 8th Grade Social Studies 

354

[email protected] 

1303

Megan Zipp
7th Grade Math

353

[email protected]

1305

Brittany Barnes
7th Grade ELA

352

[email protected]

1351

Dr. Adam Hamilton
8th Grade Math and Algebra

356

[email protected]

1305/1402

Matthew Feldman
8th Grade ELA 

355

[email protected]

1355


Special Education

Teacher

Room

Email

Extension

Jocelyn Stein
Special Education (1st)

254

[email protected]

 

Amy Zelasko
Special Education (2nd)

251

[email protected]

 

Meghan Hall
Special Education (3rd/4th)

201

[email protected]  

 

Maria Frick
Special Education (5th)

302

[email protected]

 

Pamela Johnston
Special Education (6th) 

352

[email protected] 

 

Brian Macey
Special Education (7th)

353

[email protected]

 

 Benjamin Daley
Special Education (8th)

355

[email protected]

 

 

Administrators, Special Area Teachers, and Support Staff

Teacher

Room

Email

Extension

Robert Ross
Principal

Main Office

 [email protected]

1000

LaMonica Harris
Assistant Principal

Asst. Office

[email protected] 

3453

Sarah Infante
Project Administrator of Ops.

Asst.
Office

[email protected]

3592

Amie Caster
Special Ed. Coordinator

102

[email protected]

1618

Carol Steck
CIO 

M&T

[email protected]

716-842-5342 

Erika Hidalgo
Spanish

K-4

[email protected]

1609

Ariana Incao
Music

5-8

[email protected]

 

Deanna Young
Science 2-5

402

[email protected]

 

William Lynch
Phys. Ed / PEP Grant 

K-4

[email protected] 

1414


Phys. Ed

5-8

 

1414

Dr. Adam Hamilton
eSchool/ Technology/ Data /

402

[email protected] 

1356

Jessica Kolb
Art (K-4) 

104

[email protected] 

1105

Keith Panek
Art (5-8)

102

 [email protected]

1102

Kim Schuler
Reading Recovery / RTI

402

[email protected] 

 

Diana Moon
AIS Math

401

[email protected]

 

 Madeline Connors
AIS Math

 401

[email protected]

 

Kate Mineo
Reading Recovery / RTI

402

[email protected]

 

Courtney Chamberlain
School Counselor 5-8

403

[email protected] 

1403

Mindy Pilato
School Counselor K-4 

404 

 [email protected]

3217

Mattie Cobb
Teacher Assistant 

K-8

[email protected] 

 

Antoine Martin
Teacher Aide 

K-8

[email protected]

 

Anneliese Eason
Clerk 

Main Office

[email protected] 

1000

Nakisha Grant
Typist

Main Office

[email protected] 

1000

Terenda Brown
Parent Liaison

Main Office

[email protected]

1000

Luis Rodriguez
School Engineer

Eng. Office

[email protected]

3451

Jason Mueckl
Executive Chef

Chef Office

[email protected]

3456


Nurse Practitioner

Clinic

 

1109

Sonja Reed
Medical Assistant 

Clinic

[email protected] 

1109